Ny satsning: Här blir matavfallet till jord
I skolköket i Nossebro omvandlas numera matavfall till jord, som ska ge näring till kommunens rabatter.

I skolköket vid i Nossebro skola står numera en maskin som jobbar i det tysta. Den heter GreenBox och har ett enda uppdrag: att omvandla matavfall som inte går att servera till näringsrik jordförbättring.
– Vi har länge arbetat målmedvetet för att minska matsvinnet, och vi ligger redan lågt jämfört med många andra kommuner, säger kostchef Majlis Kuhlin Gustavsson.
– Men det uppstår ändå alltid en viss mängd avfall i tillagningsprocessen, till exempel skal, blast och mat som inte kan serveras. Nu kan vi ta hand om det på ett nytt sätt.
Statistik från förra året visar att matsvinnet i kommunens skolor låg i snitt på 25 gram per elev – siffror som redan då placerade Essunga bland Sveriges bästa kommuner i kampen mot matsvinn. I år är resultatet 22 gram per elev i snitt och bäst resultat har skolmåltiderna Nossebro uppmätt med 16 gram, vikten av en köttbulle.
Den GreenBox-maskin som installerats i Nossebro kan hantera upp till 30 kilo organiskt avfall per dygn. Tekniken bygger på snabb kompostering där värme och mikroorganismer bryter ner matavfallet på ett effektivt och hygieniskt sätt. Resultatet blir ett jordliknande material som på sikt ska kunna användas för att förbättra jorden i kommunens egna rabatter och planteringar.
– Det känns både hållbart och roligt att vi på sikt kan använda den här jorden i våra egna rabatter. Då får vi inte bara mindre avfall, utan också ett kretslopp där det som blivit över kommer till nytta igen, säger Bjarne Hurtig, chef för gata/park/VA-enheten i Essunga kommun.
Essunga kommun har satsat på småskaliga tillagningskök och närlagad mat i många år, något som både stärker matlusten och gör det lättare att laga lagom mycket mat. GreenBox är ytterligare ett steg i ledet för att ta hand om de resurser som ändå blir över – och bidra till en mer hållbar vardag.
– Vi har ett ansvar både för miljön och för nästa generation. Att visa att även små steg kan göra skillnad är en del av det, säger Erlinda Malmerström som är köksmästare i skolköket vid Nossebro skola.
Tack för att du hjälper oss!