Information om vattenmätning
Just nu byter vi ut gamla vattenmätare mot nya, fjärravlästa mätare. Det är en del av en pågående digitalisering. Fördelarna med fjärrlästa vattenmätare är att vi kan avläsa förbrukningen digitalt och upptäcka eventuella vattenläckor. När du har fått en ny mätare behöver du inte läsa av eller skicka in din mätarställning till oss, eftersom det sker automatiskt.
Därför byter vi ut mätarna
Dn nya vattenmätaren innebär många fördelar för dig som kund.
- Den digitala vattenmätaren är fjärravläst, vilket betyder att du inte längre behöver rapportera in din förbrukning till oss. Vi hämtar in mätvärdena automatiskt med hjälp av radiosignaler.
- När hela systemet är utbyggt kommer du att bli fakturerad för den faktiska vattenförbrukningen, istället för en beräknad förbrukning.
- Den digitala vattenmätaren har en hög mätnoggrannhet under hela sin livstid. Det beror på att den inte har några rörliga delar och därför påverkas mindre av slitage.
- Den digitala vattenmätaren mäter inte bara vattenförbrukningen. Den upptäcker även avvikelser som kan tyda på eventuella läckor i huset eller i ledningsnätet.
- Den digitala vattenmätaren registrerar och larmar vid låga temperaturer, vilket kan förebygga sönderfrusna ledningar.
Det smarta kommunikationssystemet vi bygger till de nya vattenmätarna är mångsidigt. På sikt kommer det att kunna ha flera användningsområden. Tack vare det kommer vi att kunna utveckla och erbjuda nya och bättre tjänster.

Exempel på ny digital vattenmätare.
Tack för att du hjälper oss!



