Läs mer

Matsvinnet minskar: Så lite slänger eleverna

I Nossebro slängs nu bara motsvarande två vindruvor per elev i skolmatsalen.
Den senaste mätningen visar att matsvinnet fortsätter att minska – trots att Essunga redan tidigare legat långt under de regionala målen.

Skolkockarna Martina Enström, Jeanette Nilsson, Anna-Maria Jantarasena och Emelie Gustavsson

Skolkockarna Martina Enström, Jeanette Nilsson, Anna-Maria Jantarasena och Emelie Gustavsson.

Måndag 29 september uppmärksammas Internationella matsvinnsdagen. I Essunga kommun arbetar alla våra kök – i skolor, förskolor och äldreomsorg – målmedvetet med att minska matsvinnet. Ett färskt exempel kommer från Nossebro skola, där siffrorna talar sitt tydliga språk.

Trots att eleverna redan förra året låg mycket bra till, med ett matsvinn motsvarande ungefär en köttbulle per elev, har svinnet minskat ytterligare. När förra veckans mätning gjordes visade resultatet att det nu slängs motsvarande vikten av bara två vindruvor per portion i skolmatsalen.

Mer exakt handlar det om att eleverna slänger i snitt 11,9 gram mat per portion, och att kökets svinn ligger på 7,3 gram. Tillsammans blir det totalt 19 gram per portion – långt under det regionala målet på 35 gram.

– Det är så onödigt att slänga mat som skulle kunna mätta någon annan. Vi vill att barnen tidigt ska få med sig tanken att det man tar också ska ätas upp. Genom att uppmärksamma matsvinnet i vardagen hoppas vi att det blir en självklarhet hela livet, säger Majlis Kulin.

Under hösten fortsätter skolköket att skänka överbliven mat till Fritidsgården i Nossebro. Där serveras den som en näringsrik, mättande och välsmakande måltid till ungdomar som kommer dit efter skolan – något som sedan starten i våras visat sig vara mycket uppskattat.

Essunga kommun arbetar för att minska sitt miljöavtryck och ta hand om resurserna på bästa sätt – tallrik för tallrik.

Hjälpte informationen på sidan dig?



Tack för att du hjälper oss!