Till startsidan Välkommen till Essunga kommun
Här är du: Startsida / Folkhälsa / Vandra i Essunga kommun
vinterpromenad 400

Vandra och cykla i Essunga kommun

Nu finns det flera olika alternativ att se Essunga kommun. I maj månad arrangeras en konstvandring som blir populärare för varje år. Resten av året kan man vandra i Nossebro centrum och få ta del av intressanta miljöer, historier och ur ett retroperspektiv.

Nytt för i år är att man även kan ge sig ut på cykel för att ta del av den mycket vackra och omväxlande naturen, det öppna landskapet, de trivsamma byarna och orterna, åtskilliga intressanta fornminnen och inte minst ån Nossan, som är kommunens "blåa bälte".

För mer information kan du hämta brocshyrer på biblioteket, Nossebrobadet och i kommunhusets reception. Du kan även läsa mer på vår hemsida under Turism och Fritid. 

konstvandring 2009 195
slangtornet fraan bron

Konstvandring

Essunga kommun
"En kommun i rörelse"!
Varje år i maj arrangeras en konstvandring. Alla är välkomna till denna vandring där både kropp och själ stimuleras.

Arrangörer är Essunga kommun, Folkhälsorådet och NAK (Nossebro allmänna konstförening).

Läs mer om konstvandringen

Kulturvandring

På den drygt 2 kilometer långa kulturvandringen får vi ta del av intressanta historier och miljöer som finns i Nossebro tätort exempelvis Mördargränd, världsrekord och slättens goaste kôrv!

Broschyr med karta finns att hämta på Biblioteket, Nossebrobadet och i kommunens reception.

Läs mer om kulturvandringen

Senast uppdaterad 2012-01-11 av Madelene Engvall

Kontakt

Folkhälsoplanerare
Madeléne Engvall
Telefon 0512-572 79

E-post till våra medarbetare är fornamn.efternamn@essunga.se

Essunga kommun 465 82 Nossebro    Telefon: 0512-570 00    Telefax: 0512-570 02    Webmaster: AM Alströmer    Intranät Inloggning krävs